Frakcja Wyrzutowa

#wschowa2023

NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA

Here we go again

01.08.2020

Czy w basenie będzie woda ?

W styczniu 2015 roku naczelnik Dariusz Przybylski zaprezentował dokument „Propozycje ewentualnych zmian w zarządzaniu jednostkami oświatowymi”. Pamiętacie państwo jego zadziwiające podobieństwo do podobnych opracowań z gmin Grodzisk Mazowiecki, Kietrz czy Drwinia?  Już wtedy mogliśmy podejrzewać, że  takiego urzędnika nie mieliśmy jeszcze w naszym mieście.

Pan Przybylski w brawurowy sposób podsumował również  działalność promocyjną gminy w 2015 roku, widział cały świat zmierzający na Burning Sun Festiwal, a po drodze były znów kłopoty z oryginalnością tekstów czy też zarzuty prokuratorskie.

Kwintesencją stylu pana naczelnika jest jednak oświadczenie w sprawie przeliczania głosów w ostatnim głosowaniu nad projektami Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego. Rzadko który urzędnik sprzątający swoje biurko przed nadejściem nowej władzy ma szansę na jeszcze jedną solówkę. I pan naczelnik nas nie zawiódł.

W owym oświadczeniu możemy przeczytać takie zdanie – (…) Najważniejszym jednak powodem podjęcia decyzji o liczeniu głosów przez pracowników urzędu była
konieczność ochrony danych osobowych, do czego są upoważnieni i zobowiązani, a nie wszyscy członkowie wspomnianej komisji. (…) To brawurowe stwierdzenie moim zdaniem nijak ma się do rzeczywistości, albowiem, gdy zadzwoniłem do pana naczelnika 7 listopada o godzinie 9:45 z zapytaniem, kiedy zbierze się komisja do ustalenia wyników głosowania, pan Przybylski odpowiedział mi, że głosy są właśnie liczone, a na moją uwagę, że przecież – zgodnie z Uchwała Rady Miejskiej – powinna robić to komisja, w składzie której powinni znajdować się radni, odpowiedział, że nic takiego z uchwały nie wynika. Podobnej argumentacji użył w rozmowie z przewodniczącą Rady Miejskiej, która zadzwoniła do niego chwilę po mnie.

W czasie pomiędzy moją i Hanny Knaflewskiej – Walkowiak interwencją a wydaniem oświadczenia prawdopodobnie przeczytano tę uchwałę i postanowiono z rękawa wyciągnąć przeraźliwe RODO. I tak cofamy się do powyższego fragmentu oświadczenia pana Przybylskiego, z którego można wnioskować, że radni nie posiadają uprawnień, aby pracować z danymi osobowymi. Bardzo jestem ciekawy kto o tym wyrokował, ponieważ osobiście skłaniałbym się bardziej ku wykładni, że rozstrzyganie wyników WBO jest czynnością kontrolną wydawania publicznych pieniędzy a więc wpisuje się w mandat radnego. Nic nie stało również na przeszkodzie, aby np. przeszkolić radnych, którzy zgłosili akces do pracy w komisji w taki sposób, by mieli w ręku przysłowiowy papier otwierając urnę. Wystarczy po prostu mieć minimum dobrej woli, jeśli faktycznie na drodze stanęły dane osobowe wrażliwe.

Strzałem zaś z kapiszonów są utyskiwania pana Przybylskiego, że ludzie, aby głosować, musieli się z pracy zwalniać, brać urlopy itp. Program elektroniczny za kilkanaście tysięcy złotych, który umożliwiał głosowanie przez internet,  w rękach pakującej się obecnie administracji, nie spełniał swojej roli, ponieważ nie pokazywał miastu i światu protokołu z głosowania. Z zadziwiającą bezmyślnością przegrano zaufanie do Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego a ostateczne pląsy Dariusza Przybylskiego odbywają się na jego świeżych zwłokach.

Dariuszu Przybylski, zaprawdę powiadam Ci, że spotkam Cię na ulicy i zapytam, którzy to radni zaatakowali pracowników UMiG Wschowa. I oczekuję konkretnych odpowiedzi z przykładami. Nie będzie szansy na wpełznięcie pod kamień i pisanie oświadczeń.

Pan Dariusz Przybylski przez ostatnie cztery lata wykonał kilkakrotnie salto mortale z przeczącymi zasadom przyzwoitości i fizyki obrotami. Zawsze lądował w basenie pełnym wody dolewanej przez swoich politycznych kolegów i mocodawców. Mam nadzieję, że Konrad Antkowiak zakręci kranik i chociaż symbolicznie pan Przybylski walnie dupą o beton.

Rowerem w jedną stronę

 

Pan wiceburmistrz, moim skromnym zdaniem, od tego biegania z Dawidem Techmanem cierpi na jakiś rodzaj niedotlenienia mózgu. Stawiałbym na taką przyczynę luk w pamięci, albowiem nie podejrzewam człowieka na tak ważnym stanowisku, aby prymitywnie starał się manipulować faktami.

30 marca 2017 Rada Miejska we Wschowie przyjęła uchwałę ustanawiającą nową sieć szkół w gminie Wschowa. Uchwała ta, napisana w rzeczywistości kreowanej przez postawę PiS-u i przy decyzji burmistrz Patalas o nie wnoszeniu swojej uchwały, skutkowała znaczącymi konsekwencjami dla budżetu miasta Wschowa już od września 2017 roku. Mimo to władze miasta (Miłosz Czopek to część władzy) latem 2017 roku ogłosiły przetarg na na budowę dwóch pierwszych etapów ścieżki rowerowej do Lginia. Powtórzmy to jeszcze raz: DWÓCH. 

1 września tego samego roku pani Patalas, mocą swojego urzędu, unieważnia przetarg, a jako oficjalny powód podawane są błędy formalne w umowie dzierżawy gruntu zawartej pomiędzy Lasami Państwowymi a Gminą Wschowa. Czyli po prostu ktoś dał ciała po całości. Mamy wiec urzędniczy błąd, a nie ma mowy o żadnych rosnących kosztach w oświacie, chociaż te koszty są oczywiście na horyzoncie i wszyscy są zgodni, że będą one spore. Miłosz Czopek natomiast dla elka.pl oznajmia, zaraz po unieważnieniu przetargu, że na przyszły tydzień zaplanowane są rozmowy z Nadleśnictwem, które mają na celu rozwiązanie tego problemu.

W roku 2018 gmina ogłasza przetarg na tylko jeden odcinek ścieżki rowerowej o długości 690 metrów i po kilku perturbacjach, za pomocą Rady Miejskiej, udaje się zabezpieczyć środki na jej budowę i podpisać umowę na jej wykonanie. Natomiast fakt, że jest to tylko jeden etap każe nam podejrzewać, że od 690 metra w stronę Lgnia ciągle są jakieś problemy z własnością gruntu. Są to problemy, które powinna rozwiązać merytoryczna urzędnicza praca.

Czy jest w tej historii miejsce na oświatę? Dla – zaraz byłego – obozu władzy jest. Jest, ponieważ tylko rabanem, powtarzaniem swojej wizji problemu starają się przykryć oczywistą prawdę, że problem reformy oświaty w gminie Wschowa po prostu ich przerósł.

I jeszcze jedno, w sumie anegdota, aby pokazać sposób myślenia kandydata Miłosza Czopka. Pada pytanie od radnego (bodajże radny Giezek): czy na budowanym fragmencie ścieżki rowerowej będą ławki i kosze? Tak, by móc sobie odsapnąć i wyrzucić papierek po kanapce, itp. Odpowiedź kandydata Czopka (cyt. z pamięci): przecież po tych kilkuset metrach od Wschowy nikt nie będzie zmęczony. Moja uwaga: A niech pan odpowie, panie wiceburmistrzu, po ilu metrach drogi będzie ktoś jadący od strony Lginia? Bo chyba po ponad 9 kilometrach będzie? To chyba ma prawo być zmęczony?  Cisza.

Sen nadburmistrza część 1

Do tej pory zrealizowaliśmy już najważniejsze obietnice wyborcze – całkiem poważnie dla portalu elka.pl wypalił Miłosz Czopek, ogłaszając swoją kandydaturę na stanowisko Burmistrza Wschowy.

Teoretycznie powinienem potarzać się ze śmiechu na podłodze czy też stracić przytomność z szoku, że ktoś potrafi tak w żywe oczy mijać się z prawdą. Ogarnął mnie jednak ogromny smutek na wspomnienie, co Czopek, „marionetkowy” Burmistrz Patalas i postacie takie jak Przybylski, itp. zrobili przez ponad trzy lata z tym pięknym miastem.

Najważniejsze obietnice wyborcze do tej pory zrealizowaliśmy? Ano, zobaczmy:

TEZY PROGRAMU ( program wyborczy KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd ) 

Nie możemy składać obietnic na wyrost w sytuacji, kiedy gmina Wschowa jest potężnie zadłużona, podobnie i powiat, a długi nie przyczyniły się do wzrostu wpływów do kas samorządów (Nie bardzo wiadomo, co poeta miał na myśli. Wpływ to nie to samo co np. nadwyżka budżetu. O takich subtelnych lecz ważnych różnicach pan doktor często zapominał, operując kwotą zadłużenia w zależności od własnej cynicznej gry, raz kwotowo a raz procentowo). Najpierw przeprowadzimy kontrolę zarządczą i dokładny przegląd stanu finansów. To pozwoli na konstrukcję planu naprawczego, którego realizacja nie może oznaczać pogorszenia kondycji funkcjonujących instytucji samorządowych. Wszystko (to) powinno ułatwić nam starania o pozyskanie poważnych środków unijnych. Z tego będzie wynikać rytm i tempo działań (Oczywiście nie wykonano żadnej kontroli zarządczej. Nazwa tego rozwiązania organizacyjnego zapewne miała podkreślać, że pisał to doktor ekonomii).

screen: elka.pl

screen: elka.pl

 Wiemy jednak, co chcemy zrobić w pierwszej kolejności:

GOSPODARKA:

– będziemy zmierzać do powstania strefy inwestycyjnej z prawdziwego zdarzenia, aktywnie poszukiwać inwestorów, podejmiemy rozmowy ze Swedwoodem, w rozwiązaniach wzorować będziemy się na Nowosolskiej Podstrefie Ekonomicznej i korzystać z zebranych tam doświadczeń; (Nie powstała żadna strefa inwestycyjna z prawdziwego zdarzenia. Chyba, że procesem jej tworzenia była totalna kompromitacja władz gminy przy wywozie odpadów z terenu tzw. II strefy ekonomicznej w rejonie ulicy Nowopolnej. Typowo pijarowskim zagraniem jest tu wspominanie Nowej Soli. Nie znam pana Wadima Tyszkiewicza lecz podejrzewam, że nie da drugi raz się namówić, by cokolwiek mieć wspólnego z panem Czopkiem. Już do legendy wschowskiego samorządu przeszła wyprawa burmistrz Patalas do siedziby Ikei. );

– wzmocnimy inwestycje związane z infrastrukturą np. kanalizacja, drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, jako niezbędny warunek do harmonijnego rozwoju miasta i gminy; (Sposób w jaki kalkulowano wydatki na inwestycje czy też pisano wnioski wcale nie prowadzi do optymistycznych konkluzji a wręcz woła o konieczność wymiany kierownictwa miasta. W ostatnim czasie każde środki zewnętrze „demolują” budżet, a sposób przesuwania pieniędzy na remont dachu dawnego zboru protestanckiego udowodnił totalną amatorkę obecnych decydentów);

– jako priorytet uznajemy ochronę i wsparcie lokalnych firm; (hahahahahaha)

– zdecydowanie poprawimy zarządzanie jednostkami samorządowymi, przeciwdziałać i piętnować będziemy marnotrawstwo pieniędzy publicznych; (Dlatego pracę dostali Kuchcicki i Giezek. Dlatego też prawie 700 tys. zł utopionych w Kacze Doły nie spowodowało żadnych reperkusji personalnych. Dlatego gmina latała po sądach z pracownikami i dostawała najczęściej tam po prostu po dupie, płacąc za to naszymi pieniędzmi);

– doprowadzimy do powstania inkubatora przedsiębiorczości oraz zintegrowanego z nim Centrum Współpracy z Przedsiębiorcami oraz Centrum Informacji; (hahahahaha, mieli rozmach);

– doprowadzimy do zwiększenia udziału lokalnych przedsiębiorców w pracach wykonywanych na terenie gminy, chronić będziemy, w ramach obowiązujących przepisów, lokalny rynek; (W ramach chronienia lokalnego rynku powstało nowe Dino, a miasto sprzedało teren pod nową galerię handlową. Dla mnie są to normalne procesy i do dziś nie wiem, jakie obowiązujące przepisy miałyby chronić lokalny rynek. Chyba, że te lokalne przepisy, których nikt nie proponował uchwalić);

– będziemy dążyć do porozumienia z Powiatem w celu uporządkowania i obniżenia kosztów zarządu, remontu dróg i chodników. (gdzie to porozumienie?).

PRACA:

– będziemy zabiegać o każde istniejące miejsce pracy poprzez współpracę z funkcjonującymi firmami; (to znaczy, że ktoś z ratusza dzwonił w tej kadencji do firm i pytał się – wszystko w porządku? jak tam? będziecie zwalniać? może wam w czymś pomóc?); 

– będziemy zabiegać o to, aby nasi mieszkańcy byli zatrudniani w pierwszej kolejności; (jak o to zabiegaliście? no, do jasnej anielki,jak?); 

– do czasu powstania miejsc pracy w strefie inwestycyjnej i ze względu na umiejętności zawodowe, będziemy współpracować z ościennymi ośrodkami oraz przedsiębiorcami na ich terenach, organizując, dla chętnych i zdecydowanych, grupy do pracy w pozyskanych miejscach. (Proszę podać jeden przykład współpracy z ościennymi ośrodkami ora przedsiębiorcami na ich terenach, organizując, dla chętnych i zdecydowanych, grupy do pracy w pozyskanych miejscach).

BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE:

Braki na rynku mieszkaniowym są tak duże, że będziemy inicjować oraz wesprzemy każde działanie zmierzające do poprawy zarówno w mieście, jak i na wsi poprzez:

– pozyskiwanie funduszy unijnych na dozbrajanie gruntów miejskich i wiejskich; (Czyżbym się mylił, że zero?);

– tworzenie budownictwa komunalnego, partnerstwo publiczno-prywatne w tym zakresie oraz aktywne pozyskiwanie developerów; (Czyżbym się mylił, że nic z tego?);

– adaptacja istniejących lokali na cele mieszkaniowe. (To ile tych lokali zaadaptowano?).

EKOLOGIA:

– nie dopuścimy do dalszej degradacji środowiska naturalnego, ani do inwestycji zagrażających zdrowiu mieszkańców; (Dlatego, łamiąc postanowienie Starosty, przewoziliście śmieci z Nowopolnej w taki a nie inny sposob?. https://zw.pl/news/klamstwa-danuty-patalas-i-manipulacje-milosza-czopka,131550

– będziemy wspierać działania proekologiczne. (aha)

POLITYKA SPOŁECZNA:

Zawsze, nie tylko, kiedy środków jest mniej, należy zwracać uwagę na sposób wydawania pieniędzy na cele pomocy społecznej, dlatego zwrócimy szczególną uwagę na:

– sposób wydatkowania zasiłków społecznych, aby trafiały do rzeczywiście potrzebujących; (Tani, wręcz prymitywny populizm. Dobrze, że mamy fachowców w OPS);

– wprowadzimy w życie i rozszerzymy zakres „KARTY DUŻEJ RODZINY”, np. poprzez zniesienie opłaty, dla dzieci z dużych rodzin, związanej z dłuższym niż pięciogodzinnym przebywaniem dziecka w przedszkolach samorządowych, co będzie wymierną pomocą dla młodych rodziców; (Prosta, fajna i szybka sprawa do załatwienia. I nic nie zrobiono. Koszty? Burnnig Sun Festiwal na przykład);

– zniesiemy opłaty związane z dłuższym, niż pięciogodzinnym, przebywaniem dziecka w przedszkolach samorządowych, co będzie wymierną pomocą dla młodych rodzin z terenu gminy Wschowa i pozwoli im np. na większe zaangażowanie zawodowe; (patrz wyżej);

– zwiększymy wsparcie stowarzyszeń o charakterze społecznym, organizacji kościelnych i niosących pomoc potrzebującym w formie organizacyjnej i materialnej; ( Jakie inne wsparcie miało miejsce ? Może duchowe ? );

– za obowiązek uznajemy wprowadzenie budżetu obywatelskiego z prawdziwego zdarzenia, w ramach którego mieszkańcy będą mogli zadecydować, na co wydadzą część swoich podatków; (jedno: DARIUSZ PRZYBYLSKI W PROKURATURZE, drugie: Moja akcja by respektować zeszłoroczny regulamin); 

– w porozumieniu z mieszkańcami przeanalizujemy zasadność utrzymania Strefy Płatnego Parkowania, jej obszar oraz system opłat; (czekamy nadal…);

– zmienimy godziny pracy urzędu, aby korzystanie z niego nie wiązało się dla mieszkańców z koniecznością brania dnia wolnego lub zwalnianiem się z pracy. (Dlaczego nie zmieniliście, państwo, godzin pracy urzędu, tak jak obiecywaliście w programie wyborczym? Teraz ta nowa siatka pracy przydałaby się podczas głosowania WBO – zapytałem Miłosza Czopka podczas dyskusji nad zmianami w uchwale o Wschowskim Budżecie Obywatelskim – Nie zmieniliśmy, ponieważ nie zostałem Burmistrzem – odpowiedział. Jak miał zostać burmistrzem Wschowy, skoro nie kandydował? – to już przekracza moje rozumowanie). 

ROLNICTWO:

– będziemy inicjować powstawanie grup producenckich oraz wspierać istniejące; (jakie zainicjowaliście i jakie wspieracie?);

– poprzez współpracę z zarządcami wpłyniemy na poprawę stanu melioracji; (staw na Moniuszki dla przykładu );

– będziemy wspierać organizacje rolnicze; (coś poza ustawowymi regulacjami?).

BEZPIECZEŃSTWO:

W naszym rozumieniu bezpieczeństwo definiujemy jako współpracę z Policją, Strażą Pożarną i służbą zdrowia. Chociaż te trzy domeny leżą głównie w zakresie działań powiatu, zamierzamy współpracować z tymi instytucjami w tym zakresie, dlatego też widzimy konieczność wsparcia:

– Ochotniczych Straży Pożarnych, (tutaj, jak zawsze, się dzieje, a pan Czopek w mundurze strażaka, to słodziak totalny);

– zwiększenia współpracy z Policją i Strażą Pożarną w zakresie profilaktyki zapobiegania rozmaitym zdarzeniom oraz edukacji dzieci i młodzieży, (profilaktyka zapobiegania rozmaitym zdarzeniom (!) ???  Swojej radnej trzeba było ten punkt zreferować;)

Za zasadne uznajemy przeanalizowanie wydatków i kierunków działania Straży Miejskiej. (I jak wam wyszło? Oprócz tego, że rząd zabrał fotoradary?).

KULTURA, EDUKACJA I SPORT:

Działania kulturalne zawsze z założenia mogą mieć szerszą ofertę i docierać do większej liczby odbiorców. Nie chcemy jednak kształtować gustów naszych mieszkańców, ale znacząco rozszerzyć ofertę kulturalną, aby każdy znalazł coś dla siebie i poprawić stan bazy. To samo dotyczy się oferty sportowej oraz rekreacyjnej. Będziemy m.in.:

– korzystając ze środków unijnych wyposażać w sprzęt świetlice wiejskie, aby mogły przyciągnąć dzieci i młodzież i były otwarte szczególnie w weekendy i zapewniały opiekę; (jakie środki unijne? coś mi umknęło? które świetlice wiejskie są otwarte w weekendy i zapewniają opiekę?);

– zwiększymy wsparcie dla organizacji i klubów sportowych oraz kulturalnych zajmujących się organizacją czasu wolnego dla wszystkich mieszańców;  ( Jednak to dzięki mojej poprawce, którą poparła większość radnych, udało się zwiększyć kwotę w konkursach dla stowarzyszeń o 50 tys. zł rocznie. Z tego, co pamiętam, pan Czopek twierdził, bodajże w wypowiedzi dla TVMaster, że organizacje pozarządowe nie będą w stanie wykorzystać tej dodatkowej kwoty. I GDZIE JEST FESTIWAL 100DROGA ?  );

– utrzymamy i w miarę możliwości zwiększymy stypendia dla najzdolniejszych uczniów. 

 

Post Navigation