Frakcja Wyrzutowa

#wschowa2023

Wybór – jak to łatwo powiedzieć

31 grudnia wschowski Urząd Miasta i Gminy opublikował na swojej stronie internetowej wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej dla przebiegu ulic: Wolsztyńska, Niepodległości, Księdza Kostki, Okrężna oraz Bohaterów Westerplatte. Wiadomość tą opatrzył tytułem „Wybrano najciekawsze koncepcje”.

Koniec roku to dobry okres, by pokazać kilka ładnych obrazków, których tranzycja do rzeczywistości nigdy w takiej formie nie nastąpi, ale może odwrócić uwagę od krytyki bizantyjskich apanaży burmistrza czy horrendalnego wzrostu diet ludzi, którzy mieli dbać o nasze – mieszkańców interesy. Teza o próbie przykrycia wstydliwych aktów chciwości jest tym bardziej prawdopodobna jeśli popatrzymy na datę dokumentu, który zawiadamia o wynikach konkursu na opracowanie koncepcji ulic, wymienionych powyżej. Datą tą jest 15 grudnia.

W zawiadomieniu czytamy, że w terminie  wyznaczonym na składanie prac konkursowych, tj. do dnia 19 listopada 2021r., do godz. 14:00, wpłynęły dwie (2) prace konkursowe oznaczone kodem 925 i 831. Przy czym praca o numerze 925 nie spełniała wymagań, określonych w Regulaminie konkursu. W związku z tym nie podlegała ocenie Sądu Konkursowego.

Tak więc na „placu boju” pozostała jedna praca konkursowa, którą oceniano wg trzech kryteriów:

a) I Kryterium

 – walory urbanistyczno-architektoniczne, w tym w szczególności: kompozycja założenia przestrzennego, rozwiązania funkcjonalne w skali urbanistycznej, architektonicznej i komunikacyjnej

oraz walory zaproponowanych form architektonicznych i rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych – 60%

b) II Kryterium

– walory relacji nowych form architektonicznych dozastanego zainwestowania terenu opracowania – 20%

c) III Kryterium

– walory ekonomiczne z punktu widzenia realizacji i utrzymania elementów zagospodarowania terenu – 20%

Przyjmuje się, że 10% = 1 punkt i w taki sposób została przeliczona liczba punktów w każdym z kryteriów.

Maksymalne punkty, jakie mogła otrzymać praca konkursowa w ramach kryteriów:

– I Kryterium: 6 pkt.

– II Kryterium: 2 pkt.

– III Kryterium: 2 pkt.

Jedyna oceniana praca uzyskała: w Kryterium I – 45 punktów. W Kryterium II – 18 punktów. W Kryterium III – 17 punktów. Łączna ilość punktów – 80. I proszę mnie nie pytać, jak można było zdobyć 80 punktów, skoro UMiG Wschowa twierdzi, że maksymalna ich ilość do uzyskania, to 10 pkt. 🙂

Mamy więc jedną pracę konkursową, która (niezależnie jak licząc) nie zdobywa maksymalnej punktacji. Jako jedyna praca zdobywa I nagrodę w wysokości – 30.000,00. Nie wiadomo więc dlaczego autor „olek”, wspominanego tekstu na stronie gminy Wschowa,  pisze o jakimkolwiek wyborze. Ba. O wyborze najciekawszych koncepcji.

Dziwić musi działanie gminy, która po oczywistym fiasku konkursu (tylko dwie złożone prace konkursowe. Jedna dopuszczona do oceny zdobywa 80 procent możliwych punktów) nie ogłasza nowego postępowania, które mogłoby przynieść większe spektrum pomysłów na koncepcję architektoniczną  dla przebiegu ulic: Wolsztyńska, Niepodległości, Księdza Kostki, Okrężna oraz Bohaterów Westerplatte. Szczególnie, że burmistrz Konrad Antkowiak ocenia koszty przebudowy na deptak ulicy Bohaterów Westerplatte na prawie 6 mln zł.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że owa koncepcja (z całym szacunkiem dla firmy, która ją przygotowywała. Nie wątpię w jej kunszt i fachowość) jest takim króliczkiem, który będzie goniony do końca kadencji. Miejmy nadzieję, że jak w przysłowiu, królik będzie biegał wolny, albowiem koncepcja zmiany ulicy Bohaterów Westerplatte w deptak, decyzją urzędniczą bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami, czy przedsiębiorcami tam funkcjonującymi,  to jeden z głupszych pomysłów w historii wschowskiego samorządu.

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: